Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash


Zwiastun
9. Rajdu Mazowieckiego


   Zostań fanem rajdu


Burmistrz Gminy Kozienice Patronem Honorowym Rajdu Mazowieckiego   
04.04.2011

W imieniu własnym i wszystkich mieszkańców Gminy Kozienice gorąco zachęcam Państwa do odwiedzenia naszego gościnnego miasta i jego najbliższych okolic. Zapewniam, że na naszych miłych gości czeka tu wiele atrakcji, możliwość aktywnego, niezapomnianego wypoczynku oraz wszelkie formy relaksu.
Kto raz był w naszym mieści i regionie zawsze chętnie tu powraca, bo jak mówią nasi goście, to miasta ma w sobie niepowtarzalny urok.


Gmina Kozienice położona jest wzdłuż dziewiczej i malowniczej Doliny Środkowej Wisły, wpleciona w krajobraz - naturalnie zachowanych - kompleksów leśnych w otulinie Kozienickiego Parku Krajobrazowego na skraju Puszczy Kozienickiej. Granicami gminy od północy jest gmina Magnuszew, od zachodu gmina Głowaczów, od południa miasto graniczy z gminą Pionki i Garbatką-Letnisko, od wschodu z gminą Sieciechów, natomiast północno-wschodnią granicę stanowi Wisła. Kozienice znajdują się w odległości ok. 80 km od Warszawy, ok. 35 km od Radomia i ok. 40 km od Puław na szlaku dróg komunikacyjnych nr 48 Warszawa-Sandomierz, 79 Kock-Tomaszów Mazowiecki i drogi 737 Kozienice-Radom. Jest to jedno z najstarszych miast Polski o ponad 450-letniej historii, ściśle związanej z polskimi królami. Korzystne położenie, bogate walory przyrodniczo – krajoznawcze i turystyczne, wielowiekowa tradycja oraz znakomite warunki inwestycyjne to nasza wizytówka i nasze bogactwo.

Pierwsza pisana wzmianka o Kozienicach pochodzi z 1206 r. i dotyczy nadania Kozienic klasztorowi norbertanek z Płocka. W roku 1429 – król Władysław Jagiełło, który wyjątkowo upodobał sobie to miejsce, zatrzymując się w ówczesnym dworku myśliwskim na polowania
- wykupił z rąk zakonnych dobra kozienickie i od tego czasu stały się one własnością królewską. Prastare Kozienice były niegdyś ulubioną miejscowością wypoczynkową Jagiellonów.
To tutaj w kozienickim dworku myśliwskim urodził się – dnia 1 stycznia 1467 roku – syn Kazimierza Jagiellończyka – późniejszy król Polski – Zygmunt I Stary. Wydarzenie to upamiętnia unikatowa kolumna wzniesiona w 1518 roku – aktualnie jest to najstarszy pomnik świecki w Polsce. W 1549 r. Zygmunt II August wydał przywilej założenia miasta Kozienice, a zatwierdził go Sejm dnia 3 lipca 1550 r. W Kozienicach urodził się również znakomity kompozytor, dyrygent, aranżer i pianista Bogusław Klimczuk – autor takich utworów jak "Rudy Rydz", "Jabłuszko pełne snu" i "Czarny Alibaba". Na jego cześć w Kozienicach - już od 2002 roku odbywa się - Festiwal Piosenki
o zasięgu ogólnopolskim, noszący jego imię.

Turystyczną perełką Gminy Kozienice jest zespół pałacowo-parkowy. Na jego terenie znajduje się barokowy pałac zbudowany w latach 1778 – 91, wg projektu Franciszka Placidiego, dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pałac połączony był z miasteczkiem długą aleją dojazdową. Po obu jego stronach znajdowały się oficyny, lewa – kuchenna i prawa gościnna. W XIX w. pałac został przebudowany i przestylizowany na styl renesansu francuskiego przez Franciszka Arveuf'a dla rosyjskiego generała Iwana Dehna. W czasie I wojny światowej pałac został spalony przez Niemców. Z pożaru ocalała jedynie lewa oficyna (w której obecnie znajduje się Muzeum Regionalne) oraz cokoły pod rzeźby, które przedstawiały obrazy z polowania na dzika i niedźwiedzia (rzeźby zostały zrekonstruowane i stoją do dziś dnia). W latach 50- tych pałac był budynkiem władz powiatowych, a dziś jest to siedziba władz miejskich. Na dziedzińcu przed pałacem znajduje się basen w kształcie barokowego czteroliścia wykonany z piaskowca szydłowieckiego, natomiast
z tyłu pałacu znajduje się park w stylu angielskim. Park założony został przez Jana Kantego Fontanę i położony jest na stoku opadającym ku rzece Zagożdżonce.

Gmina Kozienice to eldorado dla miłośników aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Coraz więcej odwiedzających Ziemię Kozienicką odpoczywa w jej ciepłych i pięknych zakątkach. Malownicze tereny leśne kuszą gości szeroką ofertą turystyczną i obiektami edukacji przyrodniczo - ekologicznej (ścieżki dydaktyczne, ekspozycje przyrodniczo - leśne oraz miejsca wypoczynku). Wpleciona w krajobraz bogata i urocza sieć szlaków sprzyja uprawianiu turystyki pieszej
i rowerowej. Bliskość Wisły oraz liczne oczka wodne stanowią raj dla wędkarzy. Dla chcących sprawdzić swe siły i możliwości na kajaku polecamy spływ po rzece Radomce. W niedalekiej przyszłości planowane jest połączenie jezior: kozienickiego i opatkowickiego z rzeką Zagożdżonką, w celu utworzenia nowego, ciekawego szlaku kajakowego. Zainteresowanych hodowlą koni, hippiką oraz miłośników jeździectwa zapraszamy do Stadniny Koni, największego ośrodka hodowli koni pełnej krwi angielskiej, założonego w 1924 r. Dla miłośników jeździectwa istnieje możliwość nauki jazdy konnej, a zorganizowane grupy mogą zwiedzać stadninę z przewodnikiem.

Nad malowniczo położonym Jeziorem Kozienickim w lesie sosnowym zlokalizowany jest Ośrodek Rekreacji, który posiada atrakcyjną ofertę i zaprasza do korzystania z nowoczesnych kortów tenisowych oraz ze strzeżonego kąpieliska z wypożyczalnią sprzętu sportowego w okresie letnim. Na terenie Ośrodka znajduje się szeroko rozwinięta baza noclegowa posiadająca w swojej ofercie pokoje w pensjonacie, drewniane domki i z pole namiotowe oraz amfiteatr z widownia na 3000 miejsc. Wypoczynek w zgodzie z naturą – z dala od zgiełku cywilizacji – oferują wyspecjalizowane gospodarstwa agroturystyczne. Oferta Kozienic w zakresie wypoczynku jest bardzo urozmaicona i ze wszech miar atrakcyjna. Zmodernizowana i rozbudowana baza obiektów sportowych Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu, o znakomitych warunkach do uprawiania wszelkich form sportowego wypoczynku zachęca odbiorców indywidualnych, rodziny oraz grupy zorganizowane.

Kryta pływalnia "Delfin" to obecnie jedyny tak wyposażony nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny na terenie południowego Mazowsza. Posiada basen sportowy o wymiarach 25 x 16 m przystosowany do organizacji zawodów krajowych i międzynarodowych. Znajdują się tu także dwa baseny do nauki pływania oraz basen rekreacyjny o powierzchni 256 m2 wyposażony w trzy stacje masażu podwodnego na kręgosłup i stopy oraz trzy stacje masażu nadwodnego na kark. Na terenie basenu znajduje się także jacuzzi, wodospad – fontanna oraz mała zjeżdżalnia dla dzieci. Dla amatorów mocniejszych wrażeń przeznaczona jest całoroczna zjeżdżalnia o długości 104 m.
Na terenie pływalni znajduje się również fitness club i Centrum Odnowy Biologicznej, a w nim sauna fińska z koloroterapią, łaźnia parowa, basen do hydromasażu oraz tężnia solna.

Stadion Sportowy położony w centrum miasta w otoczeniu naturalnego lasu jest jednym
z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Stadion z częściowo zadaszoną trybuną ma do dyspozycji 5 000 miejsc i spełnia wszelkie wymagania UEFA i IAAF dla piłki nożnej i lekkiej atletyki. Posiada ośmiotorową, syntetyczną bieżnię, rzutnie do rzutu dyskiem, młotem i pchnięcia kulą, dwa równoległe rozbiegi do rzutu oszczepem, dwa pola do skoku wzwyż oraz wpisane w płytę areny lekkoatletycznej boiska do gry w piłkę nożną o nawierzchni trawiastej. Na terenie stadionu znajduje się również nowoczesna wspinalnia do organizacji zawodów strażackich. W skład kompleksu sportowego zlokalizowanego w centrum miasta wchodzi także pełnowymiarowa Hala Sportowa, a także boiska do siatkówki plażowej, tereny do kolarstwa MTB oraz oświetlone sztuczne lodowisko z wypożyczalnią łyżew, które w sezonie letnim przeznaczone jest jako boisko do zespołowych gier sportowych.

Urozmaiceniem dla odwiedzających nasze miasto jest bogata oferta cyklicznych imprez kulturalnych, turystycznych i sportowych w tym bardzo popularne ostatnimi czasy rekonstrukcje historyczne, mocno promujące Kozienice w całym regionie. Doroczny wykaz wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz festynów i koncertów znajdziecie Państwo na Naszej stronie internetowej www.kozienice.pl w zakładce KALENDARZ IMPREZ 2011.

Kozienice to miasto nowoczesne, atrakcyjne turystycznie, zajmujące czołowe miejsca
w rankingach inwestycyjnych i ekologicznych. Lider Regionu Radomskiego, Supermiasteczko, Profesjonalna Gmina Przyjazna Inwestorom, Samorządowi Liderzy Funduszy Strukturalnych, Złota Setka Samorządów i Sukces Mijającej Kadencji - między innymi takie wyróżnienia zostały przyznane Kozienicom w ogólnopolskich rankingach. Dzięki stabilnym dochodom i pozyskiwanym środkom zewnętrznym (dotacje inwestycyjne, fundusze europejskie) znaczną część budżetu przeznaczamy na wydatki inwestycyjne – już 12 rok z rzędu wyniosły one ponad 30% budżetu
i w znaczny sposób przyczyniają się do ożywienia gospodarczego gminy. Dlatego też nasza gmina jest gminą wiodącą w rozwoju nie tylko na terenie byłego województwa radomskiego, ale także obecnego województwa mazowieckiego. Konsekwentnie tworzony jest dobry klimat do rozwoju biznesu. Na inwestorów czekają liczne tereny inwestycyjne w zakresie infrastruktury hotelowej, rekreacyjnej i przemysłowej. Nowym inwestorom gmina oferuje wszechstronną pomoc m.in. oferując uzbrojone tereny inwestycyjne w atrakcyjnej cenie, realizację towarzyszących inwestycji infrastrukturalnych (drogi, wodociągi, kanalizacje, linie energetyczne i gazowe) oraz ulgi podatkowe. Atuty te zostały wykorzystane przez wiele dużych firm, które zdecydowały się na lokalizację swoich zakładów na terenie miasta i gminy. Korzystając z atrakcyjnych, profesjonalnych warunków rozwoju oferowanych przez gminę, mogą się prężnie rozwijać, stwarzając nowe miejsca pracy i ugruntowując swoje pozycje na rynkach usługowo-handlowych w kraju i poza jego granicami.

Dbając o wszechstronny rozwój Gminy nie zapomina się o środowisku naturalnym, starając się równoważyć potrzeby lokalnej społeczności, jak i wymagania z zakresu ochrony środowiska. Gmina Kozienice poszczycić się może wieloma tytułami tej dziedziny, m.in.: Lidera Polskiej Ekologii oraz "Mazowieckiej Gminy z Klimatem". Należy także dodać, iż Gmina Kozienice to od wielu lat lider w pozyskiwaniu środków unijnych w subregionie radomskim. Suma pozyskanych dofinansowań inwestycji gminnych wyniosła prawie 50 milionów złotych Wszystkie te osiągnięcia Gminy Kozienice zostały dostrzeżone i docenione. W rankingu dziennika "Rzeczpospolita" zatytułowanym: "Rzeczpospolita samorządna – gminni mistrzowie dotacji" Kozienice w kategorii gmin miejsko-wiejskich znalazły się na 7 miejscu w przeliczeniu wysokości pozyskanych środków na głowę mieszkańca i na miejscu 2 - po Otwocku - jeśli chodzi o nominalną wysokość pozyskanych dotacji na inwestycje.

Gmina Kozienice posiada bardzo korzystne warunki do rozwoju kultury i sztuki. Instytucjami odpowiedzialnymi za propagowanie wspomnianych dziedzin jest Dom Kultury, Muzeum Regionalne, Biblioteka Publiczna Gminy Kozienice wraz z Towarzystwem Miłośników Ziemi Kozienickiej oraz Centrum Promocji Sztuki "WIEŻA". Dzięki pięknemu położeniu miasta i jego mocno ukorzenionych tradycji artystycznych Kozienice stały się zagłębiem twórców ludowych. Liczna grupa malarzy, rzeźbiarzy, poetów działających na terenie Ziemi Kozienickiej kultywuje tradycje sztuki ludowej.

Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do skorzystania z bogatej oferty krajoznawczej, turystycznej, rekreacyjno-wypoczynkowej i kulturalnej, jaką oferuje Nasz piękny i gościnny zakątek południowego Mazowsza oraz do aktywnego spędzania czasu w Gminie Kozienice zarówno latem jak i zimą. Zapewniam, że zawsze są Państwo u nas mile widziani i dobrze przyjęci.

Tomasz Śmietanka
Burmistrz Gminy Kozienice



 


© benix      Automobilklub Polski 2011                                                                                                                                                  design by NOISES